fbpx

היתרון בטיפולי התת מודע לבעיות בתפקוד המיני.

התת מודע הוא מעין "מחסן אחורי" הצובר אירועים, זיכרונות, חוויות, טראומות המשפיעים על חיינו באחוזים מאוד גבוהים מהמקרים של התנהלות החיים היום יומית שלנו. כמובן שאנחנו לא מודעים לכך. זה פשוט מנהל אותנו. 

אנחנו חיים ברגע הזה את זמן המודע. את הכאן ועכשיו. כל מה שאנחנו חווים, שומעים, מרגישים, חשים, קורה כמציאות עכשווית. ברגע שיש דברים החוזרים על עצמם הם כבר שזורים לתוך התת מודע.

כמו שלומדים בתחילה נהיגה ואחר כך כבר מתפעלים באוטומט את הנסיעה, כמו קריאה וכתיבה, כמו אמונה – מאמינים במשהו עד שהאמונה נטמעת. במקביל קורה שנטמעים אירועים חד פעמיים מעבר לאירועים מתמשכים. משפטים שנזרק לעברנו, משהו ספציפי שראינו והלם בנו, משהו ששמענו וכדומה.

מה שנצרב ונטמע בתת מודע מנהל אותנו ומשפיע עלינו ביום יום. זה יכול לגרור פחדים לא מוסברים, ביקורתיות מופרזת, הימנעות ממעשים, דחפים לא ברורים, רגישויות ואלרגיות, חרדות, כעסים, מרדף אחר משהו, דעה מוצקת לגבי דבר מסוים ועוד.

איך זה קשור לתפקוד המיני?

אתחיל בדוגמה.

נער בן 17 יוצא לבלות עם חברים שהחליטו לשכור שירותי ליווי כדי לאבד בתוליהם. הם החליטו "לעשות אותה" אחד אחרי השני, כך שכשאחד גומר השני כבר מוכן לקראתה. זו יכולה להיות סיטואציה כייפית ויכולה להיות טראומתית. אני אתייחס כאן לענין השני. אותו נער התכונן לקראתה בידיעה שיש מישהו אחריו ויש להם לחץ של זמן מוגבל ומיגבלה כספית. מכיוון שכך הם זירזו האחד את השני. אותו נער פשט מכנסיו ותחתוניו ולא ידע בעצם מה לעשות, כי זו פעם ראשונה שלו. הוא נעמד מול אותה נותנת שירות, איבר מינו זקור והוא נתון ללחץ וחשש מהאירוע המלווים בהרבה התרגשות. אותה נותנת שירות מזרזת אותו, זורקת לעברו משפט: "יאללה מותק, אין לי את כל הזמן בעולם, תתחיל ותגמור מהר", וברקע החבר'ה גם מזרזים אותו. הוא מתקרב אליה ורק מהמגע עם קצה איבר מינו וההתרגשות שבה היה נתון – פלט וגמר מהר. היא צחקה והעירה לו על זה.

מה קרה? נצרבה לו חוויה שבקיום יחסי מין גומרים מהר והם מלחיצים.

מאז ועד היום אותו נער, שבגר עם השנים, נתון ללחץ בעת קיום יחסים והוא גומר מהר. 

באחד מהמקרים אצלי בקליניקה הגיע אליי גבר עם אירוע דומה מאוד לזה, שסחב אותו 30 שנים! 30 שנים שהוא גומר מהר, נתון ללחץ, לא מצליח לספק את בנות זוגו, וסוחב תסכול רב וחוסר בטחון המשפיע עליו לא רק בחדרי חדרים.

אני יודעת שזה קשור לאירוע שנטמע בתת מודע. הוא, שלא בא מהתחום, לא מודע לכך.

איך מטפלים במקרה שכזה?

קודם כל אני עושה תשאול מקיף להבין את אירועי החיים. אם אותו אדם זוכר את האירוע ומספר עליו, אזי אני בוחנת אותו היטב לראות אם השאיר סממניו הקשורים לתפקוד בימים אלו. אם אינו זוכר אותו, והוא האירוע שהשפיע עליו והשאיר חותמו, אז נגיע אליו דרך תרגילים בדמיון מודרך, כשנבקש בעצם להציף את האירוע שגורם לתופעה המדוברת ואז הוא יטופל.

כשעושים עבודת עומק לתת מודע, התת מודע מציף בו ברגע רק את אותם אירועים שהוא יודע שנוכל להתמודד איתם. לעיתים קורה שנחשפים רק לחלק מהאירוע, ואט אט עם הזמן עולים וצפים עוד דברים הקשורים בו, על מנת להגיע לניקוי ולשינוי הרצוי. 

היתרון בטיפול מסוג זה הוא שאינו מצריך התערבות כימית של עזרים או תרופות, זה קורה בשיח ובעצימת עיניים על מיטת טיפולים או בישיבה על כסא ו-זהו. לכן הטיפול מצוין גם בזום. אני כמטפלת מדריכה את המטופל מה לעשות, והתת מודע פשוט מציף. מתוך כל מה שעולה אני יודעת ליצור ניקוי ושינוי רצוי.

במקרה שהובא כדוגמה עם אותו נער, העבודה מולו היא כזו:

לאחר התישאול וההבנה כי זה אירוע שנחרט אצלו (הוא זכר אותו אך לא ידע לשים את האצבע כיצד השפיע עליו), המטופל עוצם עיניו ומתחיל מסע. קודם אני מובילה למצב של רוגע ושלווה, יוצרת מקום בטוח, ואט אט מבקשת להציף את האירוע. המטופל מרגיש שהוא חווה את האירוע במימדים השונים – ראיה, שמיעה, ריח, טעם ומגע. אנחנו ביחד מבינים מה קרה שם, מה התחושות שליוו את האירוע, ומבקשים ליצור מספר דברים: תיקון – הכולל סליחה וחמלה, הבנה- שאין אשם, ניקוי – אנרגיה קשה והטמעת אנרגיה חדשה, ושינוי – איך היה רוצה שהאירוע הזה ייגמר אחרת.

זו דוגמה אחת מני רבות.

כמומחית בתחום נחשפתי לאירועים רבים מהעבר אשר התברר כי הם אלו אשר השפיעו על התפקוד המיני.

אתן מספר דוגמאות לכך בקצרה-

  • גבר הנמצא בחרדת ביצוע מגיע למיטה בלחץ מול אישתו הטריה. זאת כי גדל בבית כבן בודד בין מספר רב של אחיות, וההורים כל הזמן הרתיעו את אחיותיו ש:"ייזהרו שלא ייכנסו להריון", "שלא יקיימו יחסים לא מורשים לפני החתונה", "שלא יתפתו לגברים שכל הזמן רק חושבים איך להיכנס להן לתחתונים", "שלא ידבקו במחלות מין", "שלא יסכימו שיגמרו להן בחוץ" ועוד ועוד. ההפחדה הזו גררה אותו כשומע מהצד להרגיש פחד לצד אחריות גדולה מאוד בכל הקשור במגע עם אישה. לכן כשהגיע למיטה, לא תיפקד כראוי בגלל עננת ההפחדה מול אחיותיו.
  • גבר אשר חווה שפיכה מעוכבת, מגיע למצב שגומר לאחר זמן רב (40 דקות עד שעתיים) או לא גומר בכלל. בת זוגתו מתעייפת ואף מתחילה לסבול כאבים. גבר זה אוהב להיות בשליטה, הוא מתפקד כמנהל בכיר בחברה גדולה, ומרגיש שלא נח לרגע. זכור לו שאורגזמה חזקה וטובה המלווה אצלו בשפיכה מביאה את הגוף שלו לרוגע עמוק ואיבוד אנרגיה, עד כדי שינה חטופה לאחר הגמירה. מכיוון שכך, בתת מודע שלו הוא לא רוצה לאבד שליטה, לא רוצה להתעייף ולכן "מתוכנת" לא לגמור מהר אם בכלל.
  • גבר שאיבד פתאום תשוקה לבת זוגתו. הייתה להם מריבה באחד הימים, וזו זרקה לעברו ש"הוא לא שווה, שכבר לא בא לה עליו ושילך לעז…" הוא חווה את המריבה הזו בצורה קשה, כי הוא אוהב אותה עד מאוד, אבל יש להם בעיה בתקשורת המילולית ביניהם. מילותיה צרמו לו כי אינו רגיל לדיבור כזה שמכוון כך כלפיו. באותו רגע נצרב אצלו שהוא רואה אותה בצורה אחרת – בצורה מכוערת. מאז שהשלימו כבר שנה שמרגיש שאין לו חשק ואף תשוקה כלפיה. מוטמע שהיא מכוערת בעיניו.

בכל אחד מהמקרים יש אירוע שנצרב בתת מודע. לאחר אבחון וצלילה לעומק האירועים, ניתן בהחלט ליצור את השינוי.

לעיתים השינוי לוקח זמן מה, תלוי בפתיחות של המטופל, בשיתוף ובמיוחד ברמת ההתנגדויות שקיימות אצלו. כן קיימים מקרים שכבר לאחר אפילו טיפול אחד יש הטבה משמעותית מאוד. 

יתרון נוסף הוא שכשקורה שינוי – הוא מורגש בצורה ברורה: תשוקה חוזרת, איבר המין חוזר להזדקר, השפיכה מתעכבת ואינה מהירה כפעם, עולה הביטחון ואין חרדת ביצוע ועוד. 

שלומית וולפין

דיסקרטיות מעל הכל

גלה קורסים שיעזרו לך

אשמח לדבר איתך ולהתאים את סוג הטיפול הנחוץ עבורך