fbpx

מה הקשר בין מרדף אחר כסף לבין שפיכה מהירה?

הגיע אליי גבר בשנות ה-40 לחייו בטענה שדווקא עכשיו, בגיל זה, הוא כבר ממש רוצה לטפל בשפיכה המהירה שלו.

ולמה דווקא עכשיו?

*זהו מקרה בודד בין רבים, המובא כדוגמה אינדיבידואלית, ולא כעובדה מצויה לאירועי שפיכה מהירה. כל מקרה לגופו.

הוא נפרד מאשתו והם בהליכי גירושין.

במהלך חיי הנישואין, למרות שהשפיכה המהירה הייתה נוכחת, הוא לא נתן דעתו לטפל בזה, כי… "גם ככה כבר היה נשוי".

יחסי המין שלו ניראו כך – משחק מקדים קצר מאוד של דקות ספורות הכוללות ליטופים, נגיעות ונשיקות, וחדירה שהחזיקה לדקה עד 2 דקות עד הגמירה ומיד לאחריה ריפיון האיבר. דבר זה הוביל עם השנים לכך שיחסי המין עם האישה נעשו קצרים ולא מספקים עבורה, ועם תסכול גדול בעבורו. למה? כי הוא גבר שאינו מחזיק מעמד בתוכה ואינו מספק את אשתו.

עם השנים הוא למד להעניק למי שהייתה אשתו מין אוראלי. ולמרות שהמשחק המקדים התארך קמעה, עדיין היה גומר מהר בתוכה מבלי שזו תספיק להנות מאיבר מין זכרי נוכח בה ומספק אותה.

ענין השפיכה המהירה נכח אצלו עוד מהיותו נער. תמיד טען שגמר מהר, גם כשהיה מאונן. לא זכור לו שהיה מחזיק יותר מכמה דקות קלות בלבד. אבל ענין ה- לגמור מהר לא בא לידי ביטוי אצלו רק בחדרי חדרים או באוננות.

במהלך האבחון אצלי בקליניקה, לאור סיפור חייו והצלבת אירועי חיים, הסקנו ביחד את הבאות-

–           מאז שהוא נער הוא עובד והוא "רודף אחר הכסף".

–           רוב חייו התנהלו סביב עבודה והבאת משכורת על פני כל דבר אחר.

–           גדל בבית בו אבא שלו דחף אותו כל הזמן לעבוד ולהרוויח כסף. הדגש היה שם על זה, יותר מכל דבר אחר – להספיק להרוויח כסף.

אי לכך הוא סיגל אורח חיים בו כל דבר היה עושה "מהר מהר" כדי להספיק לעשות עוד כסף ולא לבזבז זמן, ותכונה זו באה לידי ביטוי גם במיטה – "לגמור מהר כדי להספיק ולא לבזבז זמן".

עכשיו זה מפריע לו כי הוא רוצה לבוא במגע עם נשים חדשות בחייו, והוא רוצה להעניק להן חוויה מינית ארוכה ממה שהיה חווה עד כה.

אז מה עושים?

אחרי שאובחנה התופעה של ה"גמירה המהירה" גם באספקטים אחרים בחיים, ביקשנו להבין למה גם היום, כגבר מודע, הוא במרדף האין סופי הזה אחר הכסף. זהו גבר העובד כשכיר בשעות קבועות ובמשכורת קבועה. אין שום דרך מבחינתו להרוויח יותר, כי יש מספר שעות שניתן לעבוד בעבודה זו. יש תקרת הכנסה ברורה. אז אם הוא יודע שאלו שעות העבודה וזו המשכורת הקבועה– אז אחרי מה הוא רודף בעצם? הוא טוען שלא רוצה להגיע למצב שיהיה זקוק לימי מחלה ללא תשלום, שיקרה משהו כבלת"ם שימנע ממנו להגיע לעבודה ולהרוויח כסף. כלומר, מסתמנת כאן התנהגות של אדם שחושש מלהפסיד יום שבו לא ירוויח כסף. שיקרה מצב בו ייאלץ בגלל גורם חיצוני לא להגיע לעבודה ובכך לא להרוויח את לחמו.

בנוסף הוא ציין שהיחסים שלו עם הבוס שלו גרועים, הבוס מתנכל לו, מעמיד אותו במצב שבו מעמיס עליו עבודה שברור לו שלא יגיע להספק הרצוי באותו יום, ומתוך כך גורר תחושת פחד של פיטורין – ועננת פיטורין זו משוואה שלא יעבוד ולא יהיה לו כסף.

הדבר הראשון שעשיתי בעבודה איתו על התת מודע הייתה קודם כל לשפר את מערכת היחסים עם הבוס, כי עננת הפיטורין גדולה מאוד והעיקה עליו. הצפנו רגשות ועשינו סליחה והשלמה מול אותו אדם דרך התת מודע (הבוס לא היה נוכח במקום. העבודה על התת מודע נעשית איתי מול המטופל בלבד!).

לאחר המפגש השלישי נתבשרתי שהלקוח יזם לשוחח עם הבוס, פרש לפניו את מה שהוא מרגיש, ביקש שלא יעמיסו עליו מסת עבודות לא הגיוניות שיאיימו בפיטורין, ובאמת הרוחות נרגעו בין השניים. כבר למחרת חש הלקוח שלי שיפור ניכר במצב הרוח, ויוצא לעבודה יותר בביטחון וברגשות חיוביים.

הדבר הבא לעבוד עליו הוא – נקרא לו – ההיגיון. "אם אתה יודע בדיוק מה שעות העבודה שלך ומה המשכורת הקבועה, ועל אחת כמה וכמה מודע לכך שלעיתים יש בלת"מים – בוא נוריד לחץ. כי הרי זו המציאות. היא קיימת, אתה חווה אותה כבר שנים כאדם עובד, ושום דבר לא השתנה מהותית. לכן, ברגע שתהיה הפנמה וקבלה, תוכל לקיים יחסים מיניים בצורה יותר טובה כפי שאתה רוצה לצד ההתנהלות בעבודה".

שפיכה מהירה טומנת בחובה סיבות רבות, וכל מקרה הוא אינדיבידואלי.

וכן, לפעמים אירועי חיים, אמונות או מחשבות גורמים לזה. קודם כל להבין שיש סיבה, שזה קורה בגלל משהו מסוים. זו התנהגות ואמונה שהוטמעה והיא משפיעה.

ברגע שמורידים את מפלס לחץ ה"רדיפה", ניתן להשיג איכות חיים טובה יותר גם בין הסדינים.

שלומית וולפין

דיסקרטיות מעל הכל

גלה קורסים שיעזרו לך

אשמח לדבר איתך ולהתאים את סוג הטיפול הנחוץ עבורך