fbpx

התמכרות ותפקוד המיני

הקשר בין התמכרות לתפקוד המיני

התמכרות

איך התמכרות פוגעת בתפקוד המיני?

מהי התמכרות?

למה גברים נוטים להתמכר, ואיך זה פוגע גם בתפקוד המיני?

 

התמכרות היא התנהגות אשר מובילה את האדם למצב בו הוא זקוק לריגוש,

גם אם יש לכך השלכות שליליות במודע.

בפרק הזה אסביר על אופן ההתנהגות הזו, אצביע על סוגי התמכרות, ואיך הם משפיעים על התפקוד המיני.

אתייחס גם איך ניתן לרדת מהתמכרויות, ובכך לשפר בעצם את כל תחומי החיים באשר הם.

חשוב להבין שיש הבדל בין התמכרות להרגל,

והסבר על כך יינתן גם.

אז מהי התמכרות?

התמכרות היא התניה בלתי נשלטת לחזור על פעולה מסוימת גם אם נוגדת את רצון בעליה.

היא תופעה של שימוש חוזר בכמויות הולכות וגדלות של חומר או חזרה על התנהגויות הגורמות להנאה.

זה מביא את המשתמש למצב שבו המניעה של השימוש גורמת לו למצוקה ודחף להשתמש בזה שוב ושוב או להתנהג שוב ושוב באותה התנהגות מזיקה.

כלומר, זהו מצב של תלות. 

מה הכוונה בהתניה?

בפסיכולוגיה זה הקשר שבין גירוי מסוים להתנהגות מסוימת או בין התנהגות מסוימת לגמול או לעונש עליה.

התמכרות ידועה היא התמכרות לסמים, אלכוהול וסיגריות.

התמכרות יכולה לבוא לידי ביטוי בהתמכרות להשגת עושר. יותר נכון – התעשרות מהירה. זאת על ידי מילוי טפסי הגרלה למשל, הימור במרוצי סוסים, מירוצי מכוניות, התנהגות שמביאה את האדם בכל מצב לבקש ליצור התערבות על מנת שיוכל להרוויח מזה כסף.

קיימת התמכרות לאינטרנט, למשחקי מחשב, לקניות, הימורים, לעבודה, להתנהגויות מסוימות, אכילה, ספורט, ואף התמכרות למין – ממש האקט הפיזי עצמו, כולל צפייה בפורנו.

ההתמכרות בעיקרה היא פסיכולוגית, ומתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי. התנהגות אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים.

לאורך זמן אין שליטה על ההתנהגות החוזרת, ולכן נוצרת התמכרות.

ההתמכרות היא המנהלת את האדם.

היא פוגעת בתפקוד הנורמטיבי.

מי שמכור מפתח תלות בחומר או בהתנהגות ואינו יכול להפסיק לצרוך את הדבר המסב לו עונג.

הוא הופך שבוי.

 הוא נזקק לכמויות הולכות וגדלות ממנו, וזאת למרות שהוא יודע את הנזק שההתמכרות גורמת.

גם הגוף וגם הנפש נהרסים מתוך כך.

ההתמכרויות עלולות להביא את המכור לתפקוד לקוי בחיי היום יום, לפשיעה, לחוסר מוסריות ואדישות כלפי מי שבסביבתו. אפשר להבחין בשינוי מצבי רוח באופן קיצוני, כגון חרדה, דיכאון, התפרצויות זעם.

למה בן אדם מתמכר?

הטענה הרווחת היא שהיא באה להגן עליו מפני פגמים בעצמי שלו.

האדם מנסה להשיג דבר מה בעבור חייו, ממש ברדיפה אחריו. למשל יש המחפשים אושר. יש המחפשים שלווה. והם עושים זאת או על ידי שימוש בחומרים מסוימים או על ידי התנהגויות שונות.

ההתמכרות יוצרת תחושה של עונג.

איך מאבחנים התמכרות?

אבחון של אדם הסובל מהתמכרות נקבע על פי שבעה קריטריונים. אם הנבדק עומד בשלושה מתוכם, הוא מוגדר כ"אדם מכור":

  • האדם המכור מפתח סבילות לחומר ועם הזמן עליו לצרוך יותר חומר על מנת לחוש בהשפעותיו.
  • ההתמכרות מלווה בכאבים פיזיים ותגובות נפשיות קשות.
  • המכור רוצה לשלוט בצריכתו את החומר או בביצועו אך אינו מצליח.
  • המכור מתכנן כמות מסוימת של חומר אך נוטל יותר.
  • המכור משקיע חלק ניכר בזמנו בצריכת החומר.
  • ניכרת פגיעה בתפקודים חברתיים, כלכליים ומשפחתיים.
  • המכור יודע כי החומר עלול להזיק לו בתחומים רבים בחיים, אך עדיין ממשיך להשתמש בכפייתיות.

יש להבדיל בין הרגל לבין התמכרות.

ציינתי לא אחת שבעבודה עם התת מודע אנחנו מתייחסים להרגלים ולאמונות. הרגל נוצר כשפעולה מסוימת חוזרת על עצמה שוב ושוב עד שהיא נטמעת. כגון רכיבה על אופניים, נסיעה ברכב, שיגרת יום – צחצוח שינים, נעילת נעליים, הכנת אוכל ועוד. ההרגל אינו יוצר תלות ואין צורך בגמילה ממנו, אלא אם יש תוצאה של שליליות מההרגל, ואז אין צורך בגמילה, פשוט אפשר להפסיק הרגל.

ההרגל הופך לתלות כאשר הגוף זקוק לחומרים כימיים – או חיצוניים כגון סמים, סיגריות, אלכוהול, או פנימיים כגון אדרנלין.

ואיך זה פוגע בתפקוד המיני?

אם התמכרות יוצרת תחושה של עונג, והגבר לא משיג את אותה תחושה כשהוא מקיים יחסי מין, לחלוטין הוא יכול לוותר על קיום יחסי מין.

אם דעתו של הגבר בזמן קיום יחסי מין מוסחת לצד מה שעבר עליו באותו יום עקב ההתמכרות שלו, זה יכול לפגוע בתפקוד. למשל הוא יכול להיות טרוד מאוד מסכום כסף שהפסיד בהתערבות. ממש לחוץ ומבואס מהדרך שבה הכל התנהל, כשהיה כבר בטוח שזה ממש שלו, ו- הפסיד את כספו. הוא משחזר בראשו ומריץ את התסריט שוב ושוב, כך שבזמן האקט האינטימי ראשו בכלל לא שם.

אם זה גבר שנטל סמים או שתה אלכוהול, יש פעמים שגם הם מפריעים לביצועים מלאים, בחלק מהמקרים פוגעים בזקפה או גורמים לבעיות שפיכה – הן מהירה והן מעוכבת. יש גברים אשר כלל לא מצליחים לגמור שהם תחת השפעות אלו.  

במצב ההפוך – יש גברים אשר מצאו כי דווקא אלכוהול או סמים באשר הם, עוזרים להם בתפקוד המיני. עם הזמן הם שמים לב שזה נותן להם ביטחון, ולכן תולים את הצלחת הביצועים והתפקוד באותם משני תודעה. זה מוליד תלות שאינה בריאה כביכול.

גבר שמכור לפורנו ופורנו זה מה שמרגש אותו – בכל קטגוריה באשר היא, ואין לו את אותו הדבר בהכרח במיטה עם הפרטנרית שלו, יכול שלא להיות מסופק בלייב, ולכן מעדיף לפנות לפורנו ושם לספק את עצמו. יש גברים אשר לאחר המפגש האינטימי פשוט פונים לפורנו ושם מביאים את עצמם לסיפוק. כך שהם בעצם נמצאים במערכת יחסים עם אישה שאולי הם מספקים אותה, אבל היא רואה שהגבר שלה לא מסופק איתה. בקטע שכזה, אם יש אישה שאכפת לה, זה יכול לגרום לבעיות במיטה.

התמכרות לפורנו יכולה להוביל למצב שהגבר מאונן עצמו לדעת מספר פעמים ביום. זה הרסני כשזה פוגע בתפקוד היום יומי, פוגע בהתנהלות בעבודה או בבית. כשגבר רק מחפש מקום לצאת, לעזוב הכל ולהתעסק עד סיפוק, ובכך עוזב את המקום בו אמור להיות נוכח ולתת שירות או בכלל, העזיבה שלו, ההיעלמות הן אשר פוגעות. גם כשהוא נוכח – עבודה, בית, מפגש חברתי, אבל ראשו מוטרד מ-הסיפוק הבא, זה לא מביא אותו לנוכחות מלאה.

התמכרות לפורנו גם יכולה להוביל למצב בו גבר נמנע בכלל מלהכיר בחורות. כל כך טוב לו מול הפורנו, שלעיתים חש שלא יהיה לו את זה במציאות.

כמובן מעבר לעובדה שזה זמין ונגיש במהירות. גם אם יש פרטנרית שמאוד זורמת כמו נשים שהוא צופה בהן בפורנו, בכל קטגוריה באשר היא, אם זה לא זמין לו כאן ועכשיו, זה ישאב אותו שוב לצפייה.

אז מה עושים? אפשר בכלל לטפל בזה?

כן למי שמוכן להוריד מינוני התמכרות עד בכלל. כן אפשר להפוך זאת להרגל שלא יפריע בצורה שלילית על ההתנהלות היום יומית.

קודם כל יש לאבחן.

אני עובדת ב-3 שלבים – אבחון, ניקוי והטמעה.

אנחנו מאבחנים את הגורם להתמכרות. מה גורם לאותו גבר להיות בדחפים בלתי נשלטים ומזיקים. מה אותו כאב סמוי או העתקה התנהגותית הביאו אותו למצב הזה. העתקה התנהגותית יכולה להיות של אדם קרוב, אפילו הורה. כשאנחנו באים לעולם, לרוב עד גיל 7 אנחנו כמו ספוג. סופגים את כל מה שקורה סביבנו ומושפעים בכך. זה נכון לבי שפה, אמונה, וכן – גם התנהגויות. מכיוון שאנחנו לא יודעם משהו אחר, כי זה הבית בו גדלנו, אנחנו עלולים לחקות זאת. אגב, זה נכון גם לגבי מחלות. יש הקוראים לזה "תורשתי". אני קוראת לזה השפעה תודעתית/ השפעה תודעתית קולקטיבית. השפעה זו היא הטמעה שנוצרת בעבור אותו ילד או מתבגר. נאמר והוא גדל בבית שבו הרביצו לו, וזו ה"שפה" שככה הוריו דיברו איתו, הוא לא יודע משהו אחר, והוא מטמיע אופי כזה של התנהגות גם לחייו הבוגרים. מי שיש לו השכלה בענין ומספיק אינטיליגנציה רגשית, יכול לעשות תהליך עצמאי או בעזרת איש מקצוע, ולהוקיע התנהגות זו מחייו. זאת עושים על ידי ניקוי שזה השלב הבא.

לאחר שמזהים את השורשים שגורמים להתנהגות באשר היא, מנקים דרך התת מודע את כל שגרם לזה. את הניקוי עושים על ידי טכניקות מגוננות העובדות עם התת מודע בתהליכים של דימיון מודרך.

לאחר מכן מגיע שלב ההטמעה. מטמיעי את המצב הרצוי. כלומר שליטה בהתנהגות דרך המוח. כלומר- ניקינו את המצב המצוי, זה שתוקע ולא מקדם, ועוברים למצב הרצוי – מה רוצים בעצם לחיים שלנו. זה יכול להיות בכל תחום, ולרוב מתבסס על מה שעלה באבחון. החל מכעסים, פחדים וחרדות, ועד בושה, אכזבה, ייאוש, חוסר ביטחון, חוסר אמונה, אי היכולת לסמוך, בעיות בתפקוד המיני, תחושות אשם ועוד. הרעיון הוא ממש לשתול במוח אמונות חדשות. יכולות חדשות. התנהגויות חדשות. בשפת הNLP זהו תכנות מוחי. תכנות שפתי.

אני מבקש לשלוט בכעסים שלי ובכך לא להתפרץ על ידי מכות או אלימות מילולית.

אני מבקש יותר רוגע ושלווה.

אני מבקש לנקות את הפחד שלי שלא יאהבו אותי, ולכן יורד מהתמכרות למין.

אני עושה סליחה ושלום אל מול אבא שלי שהיכה אותי. על כך שאני סולח אני מרפא את עצמי, ואיני זקוק להתמכרות שתפצה על הכאב.

על דוד שלי שאנס אותי אני מבקש לעשות ריפוי אל מול הכאב שנוצר מהניצול המיני. על כך שריצית ולא עמדתי על שלי ועל זכויותיי. על כל הפחדים שליוו זאת אני מבקש ריפוי.

אני נותנת דוגמאות כלליות, אך יש להבין שלכל התנהגות ממכרת יש שורש של כאב כלשהו. ברגע שמאבחנים אותו ומנקים אותו כראוי, אותו אדם זוכה לאיזון והרמוניה בגוף, ולכן אינו זקוק לריגוש ועונג מכאיב ושלילי בחייו יותר.

זה יכול להישמע קשוח ש- מה פתאום לסלוח? מה פתאום לעשות שלום? ועוד עם אבא מכה? או דוד שאנס? נכון, זה נשמע קשוח. אך על מנת להחלים יש לעשות ריפוי, ובחלקו זה לגעת במקומות הכי כואבים. יש מקרים לניקוי שאינם ברמה הזו, אלא קשורים לאיזה שפט שנאמר או נזרק לעברנו, איזה מבט, תגובה של הצד השני אשר יכולים לגרום לכאב סמוי ולהידרדרות. לא בהכרח חייב להיות משהו כמו אונס או מכות רצח. אבל כן תלוי איך כל אחד תופס את האירוע ומשליך עליו התנהגויות.

מניסיון שלי עם לקוחותיי, רק לאחר שנוגעים בשורשים הכי עמוקים ובחלקם אפלים ומנקים אותם, הם זוכים גם לאושר, גם לרוגע, גם לחיי מין טובים יותר בתפקוד מלא ותקין. אחרת – ממשיכים באותו לופ. באותו לופ התנהגותי או כשל פיזי בתפקוד, מבלי להבין כלל מה גורם לזה. וגם אם מבינים – אז איך מנקים את זה אחת ולתמיד.

 

מוגש באהבה – שלומית וולפין

 

דיסקרטיות מעל הכל

גלה קורסים שיעזרו לך

אשמח לדבר איתך ולהתאים את סוג הטיפול הנחוץ עבורך