fbpx

מגע הוא צורך בסיסי

יש אמונה קיימת שנשים זקוקות למגע יותר מגברים, אך זה לא בהכרח נכון. גם גברים זקוקים למגע ולא פחות, אולי הם פשוט מתקשרים את זה אחרת. נשים יותר מתחבקות עם התינוקות והילדים שלהם, הגברים יותר בקטע של כיף או צ'אבחה, פחות אינטימיות.

ולמה?

יש כנראה דפוס התנהגותי שנחשב כ"לא גברי" אם גברים יתחבקו, לבטח ביניהם. יש משהו שמרגיש שהוא פחות מצ'ואיסטי, ועל אחת כמה וכמה – שגבר יביע רגשות? אז זו אמונה רווחת ולא מאפיינת את כולם. אפילו נהפוך הוא- כמטפלת במגע, ובמיוחד כשלטיפולי המגע שלי מגיעים גברים, יש שני משפטים נפוצים המשתחררים להם לאוויר בזמן הטיפול והם:

"כמה אני זקוק לחיבוק";

"מגע זה מה שחסר לי".

מגע זה ליטוף, מגע זה חיבוק. מגע זה להחזיק יד, מגע זה ליקוק ומציצה ומגע זה גם חדירה. מגע זה להתכרבל, להתחכך. מגע זה לשים ראש ולחבק מותן.

מגע זו תשומת לב בפני עצמה.

מגע זו שפה, שפה ראשונית אפילו לפני שיח מילולי. אפשר לדבר דרך מגע, ממש לתקשר דרכו. מגע זו היכולת לתקשר ללא מילים.

כשתינוק מגיח לעולם, הדבר הראשון שקורה זה שהאמא מחבקת אותו. נוצר חיבור ראשוני במגע. התינוק מרגיש את חום הגוף של אמא שלו, מרגיש את נשימותיה, שומע את קולה, כשהוא עטוף בין ידיה. 

צפו בילדים קטנים- מה קורה להם כשהם נפגעים, או חרדים, נבהלו לרגע, היו במבוכה, מישהו העיר להם… הם רצים לידיים של אמא או אבא שיחבקו אותם. שיעטפו אותם. החיבוק הזה, המגע הזה משרה תחושה של ביטחון, של שייכות של "אני קיים". 

בגיל מסוים מתחיל להיווצר ריחוק, ולא הרבה זוכים למגע. יש כאלו אשר בשלב מסוים בחייהם הולכים לשלם בכסף בעבור טיפולי מגע – העיקר שיגעו בהם. קיימים אירועים שלמים בנושא הזה של כירבולים וחיבוקים. אנשים זרים נפגשים כדי להתחבק ולבוא במגע.

כן מקסים לצפות בבני נוער שרק גילו האחד את השנייה, שמתחילים להתוודע לעולם המיניות ולגעת אחד בשנייה. לפעמים אפשר לצפות בזוג בני נוער המתנשקים ומתחבקים במשך שעות!

השפעתו של מגע משתנה מעט בהתאם לשלב ההתקדמות במערכת היחסים. בהתחלה, הוא כלי מחקרי.

חוויית המגע מושפעת מהאופן בו אתה מעריך חברתית את מי שאתה בא איתו במגע. כלומר, ברור שאישה תרצה חיבוק אינטימי מבן זוגה, אבל חיבוק מסוג זה לא יעבור טוב עם הילד שלה. לכן, בהיפוכה של הבנה זו, כאשר גבר רגיל לתת צ'אבחה לחברו על כתפו, זו לא צורת המגע שאישה בהכרח זקוקה לה.

אל תתן צ'אבחה לאישה שאיתך.

מגע מסוגל להעביר רגשות חיוביים, כגון: אושר, אהבה, שמחה, הכרת תודה ואהדה.

לרוב אנחנו מרגישים קשורים יותר למישהו אם הוא נוגע בנו, על אחת כמה וכמה אם המגע שלו נעים לנו.

יש הבדל עצום באופן שבו המוח מגיב לאותו סוג מגע במקומות שונים, לכן ליטוף באזור אחד לא ישווה לליטוף באזור אחר של הגוף, והדבר נכון גם לליקוק, עיסוי, מציצה, רפרוף, נשיקה וכו'.

המגע נתפס שונה בין תרבויות ולבטח בין דתות, עמים ובעלי אמונות. לכן חשוב לתקשר ביניכם את הרצון במגע והיכן נכון וניתן ליישמו ביניכם: אם זה רק בחדר המיטות, או שמא ניתן להפגינו גם מחוצה לו וכיצד.

מגע חם מעודד שחרור של "הורמון האהבה", אוקסיטוצין, שמעצים את תחושת האמון והחיבור הרגשי. ורבות מהתועלות הפסיכולוגיות חלות גם עלינו, האדם הנוגע, לא רק על מי שאנחנו נוגעים בו. מחקרים מראים שאדם שמחבק מפיק את אותה תועלת כמו האדם שמחבקים אותו.

מחקר שכולל התבוננות בבני זוג בציבור ושיחות איתם, מראה שכמות המגע עולה בתחילת מערכת היחסים, מגיעה לשיא איפה שהוא בתחילת הקשר הזוגי/הנישואים ואז הולכת ויורדת לה. עם הזמן עלולה מערכת היחסים להתרסק בשלב מוקדם.

ואכן, בקשרים/נישואים ארוכי טווח, מגיעה כמות המגע בין בני הזוג לשיעור של כמעט לאפס.

בשעה שזוגות שמרוצים זה מזה נוטים לגעת יותר, הסמן האמיתי לקשר ארוך טווח בריא הוא לא תכיפות המגע של בת הזוג בך, אלא אופי המגע שלה בתגובה למגע שלך.

יש גברים שמעידים על עצמם שהם אנשי מגע. שהם אוהבים לגעת ואוהבים שנוגעים בהם. מעולה. אך הצד השני לא בהכרח מרגיש כך, ולכן יש להבין מהו מגע עבור האחר.

פה ניכנס קצת לעומק כדי שהכלים הבאים יעזרו לך להבין נבכי אישה.

יש נשים המשתוקקות למגע, חלקן יודעות לתקשר זאת, חלקן לא. חלקן יוצרות בלגן וכאוס כדי לקבל תשומת לב במגע. זאת אומרת שאישה יכולה ליצור מריבה רק על מנת שבסוף תבוא לחבק אותה חזק, כשאפשר בעצם לדרוש את החיבוק מבלי כלל לריב. יש נשים שכל כך אוהבות מגע שהן ממש כופות את עצמן והן "דביקיות". לך אולי זה ייראה מוזר אבל להן ממש לא. לכן לתקשר את זה.

יש נשים שלא חיבקו אותן בבית. ואז כשאתם אנשי המגע באים לקראתן זה עלול להיות מוזר, לא נעים, לא ברור ואולי אף מאיים.

יש נשים שבאות מבית מאוד חם, עם סוג מסוים של מגע, שאינו חופף לאיך שאתה נוגע. לכן עשו התאמה.

יש נשים שאומרות שהגבר שלהן כל הזמן אומר שהוא "גבר שיודע לגעת", אך על פני השטח זה לא המגע אותו הן רוצות. תהיה ער לכך.

גבר ואישה מפרשים מגע בצורה שונה. חייבת להיות כאן תקשורת כנה עם תיאום ציפיות.

יש גברים שחושבים שהם אלופי הירידות במין אוראלי, ובזמן האקט הנשים בעצם רק מחכות כבר שזה יסתיים.

יש גברים שחושבים שזה שעומד להם שעה והם מחזיקים הרבה זמן זה נפלא, בשעה שזה כבר מכאיב לאישה, והיא רק מחכה שתצאו משם.

יש גברים שהמגע שלהם מחוספס, בעוד האישה רוצה מגע רך.

יש מקרים בהם האישה דווקא כן רוצה מגע יותר נוקשה. שימו לב.

אתה יכול להיות מופלא בחדירה, בירידה ולספק אותה במפגש האינטימי,

אבל תבדוק אם היא זקוקה גם לסתם חיבוק.

שלומית וולפין

דיסקרטיות מעל הכל

גלה קורסים שיעזרו לך

אשמח לדבר איתך ולהתאים את סוג הטיפול הנחוץ עבורך